+48 606 157 676

O SYSTEMIE ESDS

PROSTOTA

Explosive Self Defence System (ESDS) to prosta, a przy tym niezwykle skuteczna metoda samoobrony. System oparty jest na odruchach bezwarunkowych i bazuje głównie na instynktownym zachowaniu człowieka w sytuacjach zagrożenia. Dlatego jest łatwy do opanowania i zapamiętania. Co więcej, dzięki prostocie technik i odpowiednio dobranym metodom szkoleniowym, bez trudu można go sobie przypomnieć i wykorzystać w naładowanej adrenaliną sytuacji rzeczywistej konfrontacji.

Celem  szkoleń Explosive Self Defence System jest przekazanie maksymalnych umiejętności walki wręcz w jak najkrótszym czasie. Uczymy skutecznych reakcji na rzeczywiste ataki. Ilość stosowanych technik i ciosów jest minimalna. Techniki są łatwe do przyswojenia w krótkim czasie, a trening przeprowadzony w ubiorze, w którym poruszamy się na co dzień.

 

REALIZM

Tym, co odróżnia ESDS od innych systemów jest realistyczny trening. Jednym z głównych narzędzi z których korzystamy są treningi sytuacyjne – tzw. scenariusze. Dzięki nim bardzo łatwo odróżnić efektowne, ale nieskuteczne techniki od takich, które można z powodzeniem zastosować w sytuacji realnego zagrożenia. Często widowiskowość, moda czy filmy, decydują o naszym wyborze sztuki walki, a co za tym idzie sposobie obrony. A przecież życie to nie kino. Starcie z przeciwnikiem nie ma być widowiskiem. W walce na ulicy nie ma zasad, podziału na rundy, sędziego. Nie ma gry fair play. Nikt nie będzie klaskał po akrobatycznych popisach. Przeciwnik to nie partner treningowy, który ułatwi nam wykonanie skomplikowanych technik. To, co łatwe na sali gimnastycznej, może okazać się niewykonalne przy agresywnym napastniku czy brudnym, śliskim lub zabłoconym podłożu.

o sdsPo opanowaniu podstawowego zakresu technik ESDS, ćwiczenia przenoszone są z sali gimnastycznej na ulicę, do pomieszczeń, środków transportu, restauracji, kin, biur i dyskotek – słowem do miejsc gdzie spotkać możemy się z agresją. W takich okolicznościach większość technik „stylowych” okazuje się nieprzydatna, a większość ćwiczeń – niemożliwa do wykonania. Zaskoczenie przez agresora podczas normalnych czynności życiowych powoduje szok, skutkując często utratą posiadanych wiadomości i umiejętności – zdobytych w sterylnych warunkach sali gimnastycznej, na macie, w kimono i boso. Okazuje się, że najlepiej sprawdzają się proste, oparte na naturalnych odruchach rozwiązania. Realistyczny trening bardzo szybko weryfikuje prawdę i pozwala oddzielić fantazję od rzeczywistości.

Nauka nastawienia psychicznego oraz psychologiczne aspekty samoobrony w ESDS uważa się za kluczowe. W rzeczywistości realna samoobrona jest bolesna i brutalna. Aby przeżyć na ulicy musimy zmienić nastawienie do napastnika. Obrona musi być eksplozywna i gwałtowna. Właściwa mimika twarzy, „mowa ciała”, wydawanie komend oraz rozmowa z agresorem podnosi skuteczność naszej samoobrony i interwencji. Odwrócenie uwagi przeciwnika daje nam szansę skuteczniejszej obrony. Wszystkich tych umiejętności dostarczy nam trening sytuacyjny Explosive Self Defence System.

 

SKUTECZNOŚĆ

Efektywność każdego systemu samoobrony musi być sprawdzona w warunkach realnego zagrożenia  –  podczas prawdziwych sytuacji i autentycznych starć na ulicy. Explosive Self Defence System wielokrotnie potwierdził swoją skuteczność w takich okolicznościach. System jest z powodzeniem stosowany przez pracowników ochrony, policji i innych służb mundurowych, a ostatnio także wojska. Doskonale sprawdza się również do zapewnienia bezpieczeństwa osób cywilnych.

o sds 2Dzięki ESDS każdy może nauczyć się, jak się bronić. Warunki fizyczne, wiek czy siła nie mają kluczowego znaczenia. O skuteczności systemu decyduje prostota, gwałtowność i dynamika stosowanych technik. Ataki wykonywane na wrażliwe części ciała oddziałują optymalnie na układ nerwowy, krwionośny i energetyczny napastnika. W zależności od intensywności powodują nagły szok, otumanienie lub nokaut. Efekt nie opiera się na zadanym bólu, ale na dostarczeniu do mózgu tak dużej ilości bodźców, aby doprowadzić do jego chwilowego wyłączenia, co skutkuje utratą przytomności. Dzięki temu system działa doskonale także przeciwko napastnikom pod wpływem alkoholu, narkotyków i innych środków odurzających, którzy mogą nie odczuwać bólu. Zastosowanie otwartych dłoni do wyprowadzania uderzeń ogranicza znacząco możliwość kontuzji u osoby broniącej się. Minimalizuje również obrażenia zadane napastnikowi. Ma to kluczowe znaczenie dla aspektu prawnego, w zasadzie eliminując problem tzw. „brutalnego potraktowania sprawcy” związany z przekroczeniem obrony koniecznej, za którą moglibyśmy odpowiadać przed sądem.

Kilkupoziomowy cykl szkoleniowy umożliwia stopniowe przyswajanie wiedzy i pozwala na zwiększanie obciążeń treningowych (np. agresja napastnika, gwałtowność ataków) w zależności od stopnia zaawansowania ćwiczącego. Stopniowo rozszerzany jest także zakres przekazywanej wiedzy.  Zaawansowany trening ESDS obejmuje zagadnienia obrony przed większą ilością agresorów, (walka z grupą), obrony przed atakiem osobnika z nożem, pałką czy z innym rodzajem broni. Uczy wykorzystania do obrony przedmiotów codziennego użytku. Zajmuje się też realistyczną walką w parterze.

Rzeczywiste sytuacje uniemożliwiają użycie skomplikowanych metod walki. Celowe ograniczenie ilości nauczanych technik, krótki lecz kontaktowy trening z wykorzystaniem naturalnych reakcji, gwałtowność i skuteczność ataku na wrażliwe części ciała agresora, nauka przełamania oporu psychicznego przed napastnikiem, przygotowanie do walki w każdym ubiorze i w różnych okolicznościach charakteryzują ESDS. Opanowanie Explosive Self Defence System zwiększa znacząco szansę na wyjście z opresji podczas niespodziewanego ataku. Trening poprawia czas reakcji oraz sposób działania w stresie podczas walki. Ponadto jest doskonałym środkiem do pokonania własnych słabości oraz uzyskania odporności psychofizycznej. Te umiejętności w sytuacji realnego zagrożenia mogą uratować zdrowie lub życie.