+48 606 157 676

OBRONA PRZECIW NIEUZBROJONEMU PRZECIWNIKOWI

Jest to pierwszy i zarazem podstawowy kurs Samoobrony Eksplozywnej podczas, którego uczestnicy zapoznają się z takimi zagadnieniami jak:

1. Psychologiczne aspekty samoobrony

Ta część poświęcona jest tematowi, w jaki sposób pracuje umysł człowieka podczas stresu i jaki ma to wpływ na cały organizm człowieka. Wytłumaczone są tutaj zagadnienia takie jak:

– co powoduje nagły przypływ adrenaliny i jego skutki
– dlaczego nawet człowiek trenujący sztuki walki może spanikować
– dlaczego napastnik wybiera na ofiarę osobę słabszą
– jak nie stać się ofiarą przemocy

2. Instynktowne reakcje obronne

Podczas tego tematu wyjaśnione zostają zasady działania centralnego układu nerwowego podczas konfrontacji fizycznej, w jaki sposób zachowuje się organizm i jak można to wykorzystać oraz dlaczego najlepszym sposobem na obronę jest wykorzystanie najprostszych rozwiązań a nie próba powielania filmowych sztuczek.

3. Techniki Samoobrony Eksplozywnej

Ten temat obejmuje naukę prostych uderzeń płaską dłonią we wrażliwe części ciała. Podczas tych ćwiczeń dla zrozumienia tematu uczestnicy wykonują testy na swoich partnerach. Uderzają płaską dłonią w różne części ciała co powoduje odczucie na sobie takiego ciosu a co za tym idzie przekonanie się na własnej skórze, że to działa.
– Poszczególne ćwiczenia, które uczestnicy wykonują odbywają się w parach na zasadzie rotacji.
– Każde następne ćwiczenie jest trudniejsze do wykonania i powoduje wzrost adrenaliny. Każdy uczestnik musi poczuć na sobie działanie tego systemu (uderzenia z płaskiej dłoni we wrażliwe części ciała) aby się przekonać, że to naprawdę działa. Każdy test jest omówiony i wytłumaczone jest jego działanie na organizm ludzki.
– Ten kontakt fizyczny powoduje przełamanie barier pomiędzy uczestnikami, bo tak naprawdę nikt nie chce zrobić krzywdy swojemu partnerowi, ale chce go czegoś nauczyć. Ponieważ na tych zajęciach ludzie postawieni są do roli nauczycieli i uczniów w swoich parach. Chcąc być dobrym nauczycielem trzeba balansować na granicy pomiędzy za lekkim wykonaniem ćwiczenia a za mocnym

– Kursanci ćwiczą na specjalnych przyrządach (packi), które zakłada się na ręce. W packi wykonuje się wszystkie uderzenia, które wcześniej przećwiczyli na sobie, ale już z maksymalną siłą. Wcześniejsze testy dają zrozumienie, jakie działanie na organizm ludzki mają poszczególne uderzenia.

– Podczas zajęć ćwiczący sami mają dać informację zwrotną swemu partnerowi czy ćwiczenie jest dobrze wykonane oraz motywować go do jeszcze lepszego wykonania. Jest możliwe dzięki dokładnemu wytłumaczeniu jak poszczególne ćwiczenia mają wyglądać i na co zwracać uwagę podczas ich wykonywania

– Na zajęciach poruszane są różne aspekty bezpieczeństwa i bardzo często uczestnicy sami opowiadają o różnych zdarzeniach, które im się przytrafiły i jak wyszli z tych opresji.

4.- Aktywacja i manipulacja systemem nerwowym, krwioobiegiem oraz układem energetycznym
podczas konfrontacji ulicznej

Podczas tej części uczestnicy poznają bliżej budowę anatomiczną człowieka i związane z nią miejsca na ciele, dzięki którym poprzez uderzenie, nacisk lub kopnięcie można w bardzo szybki i bezpieczny sposób doprowadzić do sytuacji gdzie przeciwnik musi zmienić swoje zamiary ponieważ teraz on jest w opałach. Do aktywacji tych miejsc nie jest potrzebna wielka siła dlatego z powodzeniem także kobiety mogą sobie z tym poradzić. W zakres informacji na temat powyższego zagadnienia podane są najprostsze a zarazem najbardziej skuteczne sposoby przejęcia kontroli nad napastnikiem, w których skład wchodzi operowanie na:
– szkielecie i mięśniach
– centralnym i obwodowym układzie nerwowym
– układzie oddechowym i krążenia

Tak jak w poprzedniej części uczestnicy pracują w parach na zasadzie rotacji i sprawdzają na sobie działanie tych miejsc jednocześnie dając swojemu partnerowi informację zwrotną czy ćwiczenie było dobrze wykonane. Dodatkowo podczas tego ćwiczenia jeszcze bardziej przełamywane są bariery pośród uczestników ponieważ większość tych technik jest wykonywana w bliskim kontakcie co sprzyja dobrej zabawie.

5. Techniki obrony przed atakiem z przodu, z boku, z tyłu

Podczas tej części uczestnicy uczą się wykorzystywać wszystkie poznane metody podczas różnych ataków. Podczas ćwiczeń jedna osoba z pary jest napastnikiem a druga ofiarą, która musi się obronić. ćwiczenia dopasowane są do możliwości grupy, przeprowadzone są w bezpieczny sposób pod stałą kontrolą instruktora. Przeprowadzone w ten sposób umożliwiają podczas dobrej zabawy dogłębna zrozumienie tematu.