+48 606 157 676

HISTORIA ESDS

gozdzikEXPLOSIVE SELF DEFENCE SYSTEM to nowoczesny system samoobrony przystosowany do warunków realnej walki ulicznej. Twórcą ESDS jest oficer szwedzkiej policji polskiego pochodzenia Slavo Goździk – policyjny instruktor taktyki i walki wręcz. Slavo przez lata zajmował się tradycyjnymi sztukami walki, jak: judo, karate, zapasy oraz innymi systemami wewnętrznymi. Zauważył bark skuteczności technik tradycyjnych w sytuacjach realnej, ulicznej konfrontacji. Z racji wykonywanego zawodu skupił się początkowo na doskonaleniu skuteczności oraz bezpieczeństwa pracy policjantów podczas interwencji.  Pierwszym celem który postanowił osiągnąć było urealnienie treningu.

Policjanci zazwyczaj interweniują w mundurach, butach, posiadając na sobie dużą ilość wyposażenia. Natomiast szkolenia odbywają się na macie, w strojach sportowych. Metody nie odbiegają od tych stosowanych w tradycyjnych sportach walki. Inny jest także poziom stresu podczas ćwiczeń, a inny w sytuacji realnego zagrożenia. Goździk postanowił to zmienić. Uznał, że dopiero realistyczny trening,  w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistości, umożliwia skuteczne przygotowanie do faktycznej konfrontacji. Okazało się, że większość technik nauczanych w sterylnych warunkach jest bardzo trudna, lub nawet niemożliwa do wykonania na ulicy. Proste i dynamiczne ataki, oparte na naturalnych odruchach ludzkiego ciała, są najbardziej skuteczne.

Ilość technik w Explosive Self Defence System jest niewielka. Goździk uważnie wyselekcjonował je do swojego systemu. Są to jednak techniki niezwykle skuteczne. W ich wyborze istotna była wiedza, którą Slavo posiadł trenując u mistrzów: Erla Montaique, Stuarta Le Merrseny, Mac Neila – specjalistów od manipulacji systemami: nerwowym, krwionośnym i energetycznym oraz realnej walki ulicznej.

W połowie lat osiemdziesiątych Goździk usystematyzował posiadana wiedzę i doświadczenie, dając początek Explosive Self Defence System. Pierwsze kursy dla instruktorów Wyższej Szkoły Policyjnej i grup antyterrorystycznych SWAT w Sztokholmie i Goteborgu spowodowały duże zainteresowanie systemem ESDS policji w Skandynawii. Program szkolenia został włączony na stałe do szkolenia policji szwedzkiej. Do grona policjantów i antyterrorystów dołączyli wojskowi, straż graniczna, a na otwartych szkoleniach pracownicy ochrony, bodyguardzi oraz cywilni entuzjaści. Twórca systemu prowadził wykłady w wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych i Australii. W 1995r. przyjechał do Polski na zaproszenie grup antyterrorystycznych oraz szkół policyjnych w Szczytnie, Legionowie i Słupsku. Wizyta zaowocowała włączeniem części zasad systemu do szkolenia polskiej policji.

Grupa polskich kandydatów na instruktorów ESDS rozpoczęła zajęcia w 1996r. w Udewalla w Szwecji. Wkrótce odbyły się pierwsze seminaria w Polsce. Początkowo ESDS propagowany był jedynie wśród służb mundurowych i pracowników ochrony. Jednak ostatnio ilość cywilów trenujących Explosive Self Defence System systematycznie wzrasta. Nad poziomem wyszkolenia czuwa osobiście Slavo Goździk. Tylko on ma uprawnienia do nadawania stopnia Instruktora ESDS. Bywa systematycznie w Polsce, prowadząc rokrocznie zajęcia podczas obozu COPS w Golinie oraz Międzynarodowego Obozu Samoobrony ESDS w Zakopanem. Instruktorzy Explosive Self Defence System prowadzą szkolenia w Krakowie i Białymstoku. Stałe centra treningowe powstały w Zakopanem, Rawiczu i Suwałkach .

Ze względu na prostotę, realizm i skuteczność, system ESDS został dopasowany do potrzeb osób cywilnych, dostrzegających zagrożenie brutalizacją życia codziennego. Doskonale sprawdza się  dla kobiet, mężczyzn, młodzieży czy seniorów. Jego popularność ciągle wzrasta. System stale się rozwija, znajdując proste i skuteczne odpowiedzi na coraz to nowe zagrożenia i sposoby ataku.